Magia Fotoplastikonu

Fotoplastikon jest jedynym miejscem w Polsce gdzie można zobaczyć ogromne zbiory oryginalnych fotografii. Miejsce to jest bardzo ciekawą propozycją dla młodzieży, dorosłych oraz osób fascynujących się fotografią i Warszawą. Fotoplastikon powstał na początku XX wieku i dziś jest jednym z niewielu miejsc na świecie o takim charakterze. W zbiorach znajduje się ponad trzy tysiące oryginalnych fotografii miasta Warszawy oraz różnych miejsc w kraju i na świecie.

Fotoplastikon ? co to właściwie jest? Urządzenie to było bardzo popularne na przełomie XIX i XX wieku. Pozwalało ono widzom na oglądanie zmieniających się zdjęć w trójwymiarze. Warszawska propozycja nieco różni się od innych. W Polsce jest jedynym źródłem tego rodzaju fotografii, a na świecie jednym z niewielu. Fotoplastikon działa od stuleci z małymi przerwami i cały czas znajduje się w tym samym miejscu.

Ponad 3000 zdjęć w oryginale. Znajdziemy tu między innymi fotografie z otwarcia Kanału Sueskiego. Po wojnie pełnił funkcję edukacyjną, dzięki aktualnym fotografiom różnych miejsc na globie ? Spitsbergen, Japonia, Warszawa, rozwijający się Zachód i inne ciekawe miejsca oraz zdarzenia. Pierwsze pokazy fotograficzne były połączone z muzyką jazzową. Miejsce ekskluzywne, przyciągające wielu artystów i biznesmenów. Od 2008 roku Fotoplastikonem opiekuje się Muzeum Powstania Warszawskiego.

Dla turystów Fotoplastikon otwarty jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 10.00 do 18.00. Ceny biletów to 4 zł za bilet normalny, 2 zł za ulgowy. Niedziele bezpłatne.

fotoplast

Posted in muzea i kompleksy | Możliwość komentowania Magia Fotoplastikonu została wyłączona
Comments are Closed