Muzeum Fryderyka Chopina

Fryderyk Chopin jest bardzo ważną postacią w polskiej sztuce i historii. Muzeum Chopina mieści się w Zamku Ostrogskich wykonanym w stylu barokowym. Całość położona jest na wiślanej skarpie. Muzeum swój początek ma w latach 30-tych XX wieku. W 1935 roku miejsce to było Instytutem Fryderyka Chopina. Od samego początku zbierano tutaj zbiory dotyczące Chopina. Pojawiły się między innymi rękopisy zebrane od dalszej rodziny kompozytora.Pomnik_Fryderyka_Chopina_w_Lazienkach

W muzeum można zobaczyć kolekcję chopinianów, które składają się z autografów, prywatnych notatek, listów, rękopisów utworów, a także przedmiotów należących do kompozytora. Nie zabrakło też fortepianu oraz rzeczy osobistych, które wzbudzają wielkie emocje po dziś dzień. Bardzo dużo emocji dostarczają dwie maski pośmiertne oraz odlew ręki kompozytora.

Zamek Ostrogskich jest dzisiaj nowo otwartym muzeum biograficznym, które jest jednym z najbardziej nowoczesnych muzeów w Europie. Zwiedzający mogą korzystać z takich technologii jak multimedialne ekspozycje, ekrany dotykowe oraz inne. Wszyscy zwiedzający dostają na wejście elektroniczny bilet, dzięki któremu można słuchać komentarzy w kilku językach oraz odsłuchiwać utwory. Muzeum przeznaczone jest dla wszystkich grup wiekowych (dzieci, młodzież, dorośli). Dzięki odpowiedniemu ułożeniu wszystkich eksponatów, każdy może ułożyć własną trasę wycieczkową.

Muzeum składa się z piętnastu pomieszczeń ? jest to minimuzeum. Zobaczymy tu jak mieszkał Fryderyk Chopin, przejdziemy się po Warszawie z zamierzchłych czasów, pooglądamy Paryż, wysłuchamy ptaków śpiewających w Nohant. Nie zabrakło także ulubionych kwiatów Chopina ? fiołków. Poznamy kobiety w których był zakochany, wysłuchamy kompozycji. Na koniec czeka nas sala śmierci ? wyważona, klimatyczna.

Posted in muzea i kompleksy | Możliwość komentowania Muzeum Fryderyka Chopina została wyłączona
Tags:
Comments are Closed