Narodowość zamknięta w kamieniu

muzeum mecz tabl Warszawa jest przepełniona symbolami narodowymi zamkniętymi w budynkach, muzeach, pomnikach. Niektóre z nich szczególnie warto zobaczyć podczas wycieczki. Muzeum Narodowe jest pierwszym przystankiem, jednak o nim piszą we wszystkich przewodnikach i na jego temat znajdziemy bardzo wiele informacji wszędzie, nie tylko w Warszawie.

Mauzoleum Walki i Męczeństwa przy al. Szucha 25 posiada dość nietypową histormuzeum niepodlię. Z początku Aleja Szucha miała bardzo złą sławę ? wchodziła w skład dzielnicy niemieckiej, potem była ulicą Policyjną zwaną ?gettem dla Niemców?. W gmachu znajdującym się w tym miejscu znajdowała się siedziba niemieckiej policji politycznej z podziemnym więzieniem gdzie dochodziło do masowej egzekucji Polaków w czasie powstania. Po wojnie zbudowano tu Mauzoleum, będące miejscem pamięci narodowej, gdzie obecnie znajduje się Ministerstwo Edukacji Narodowej. Mauzoleum znajduje się w lewym skrzydle.

Pomnik Armii Krajowej przy Wiejskiej. Symbolizują zakonspirowane siły zbrojne Polskiego Państwa Podziemnego w czasie II wojny światowej. Była to najsilniejsza i najlepiej zorganizowana organizacja podziemna w Europie. Budynek Past’y to ostatni przystanek. W czasie II wojny światowej budynek został zajęty przez Niemców. Przez niego przechodziły wszystkie połączenia Berlina z okupacjami Generalnego Gubernatorstwa. Batalion ?Kiliński? w 1944 odbił budynek. W roku 2003 została postawiona tutaj 4-metrowa kotwica, jako symbol Polski Walczącej.

Symboli narodowych w Warszawie nie brak. Warto zapoznać się ze wszystkimi pomnikami oraz muzeami

Posted in muzea i kompleksy | Możliwość komentowania Narodowość zamknięta w kamieniu została wyłączona
Comments are Closed