Warszawska Zachęta

Kto był w Warszawie na pewno słyszał o Zachęcie! To miejsce jest jednym z najstarszych salonów wystawowych w naszym kraju. Budynek rzuca się w oczy, jest bardzo okazały i sięga lat 1898-1900 roku. Wzniesiony został według projektu Stefana Szyllera. Od samego początku budynek był galerią sztuki, gdzie wystawiali się polscy artyści tacy jak Wojciech Gerson, Jan Matejko, Józef Chełmoński, Józef Brandt, Stanisław Wyspiański, Józef Mehoffer oraz inni.

Na dzień dzisiejszy Zachęta jest bardzo prestiżowym miejscem o którym marzy bardzo wielu artystów polskich oraz zagranicznych. W tym miejscu znajduje się bardzo cenna i interesująca kolekcja sztuki powojennej. Pokazywano tutaj obrazy takich artystów jak Paul Cezanne, Henri de Toulouse-Lautreca, Pablo Picasso, Kazimierz Malewicz, Max Ernst, Jean Dubuffet, Kim Sooja, Yayoi Kusama, Henryk Stażewski, Alina Szapocznikow, Roman Opałka, Mirosława Bałki, Jerzy Nowosielski, Katarzyna Kozyra, a także innych.

Galeria to ciekawe miejsca dla wszystkich turystów oraz mieszkańców Warszawy. Odbywają się tutaj sesje naukowe, odczyty, promocje książek, spotkania ze znanymi artystami, koncerty oraz pokazy kinowe. Warto również wspomnieć o kinie studyjnym, znajdujące się na terenie Galerii. Zwiedzający znajdą tutaj ogromne zbiory katalogów i dokumentację obecnych artystów polskich.

Galeria jest otwarta od wtorku do niedzieli w godzinach od 12 do 20. Ceny biletów wahają się od 15 zł (normalny) do 18 zł (rodzinny). W każdy czwartek wstęp bezpłatny.

Posted in muzea i kompleksy | Możliwość komentowania Warszawska Zachęta została wyłączona
Comments are Closed