Judaica historią przepełniona
Warszawa przez wiele wieków przeżywała prześladowania Żydów. Jednak pomimo krwawych zajść możemy zobaczyć tutaj wiele miejsc w których Polska łączy się z żydowską kulturą. Pierwsze wzmianki o Żydach w Warszawie sięgają XV wieku. Z czasem Żydzi zaczęli osiedlać się pod Warszawą oraz w samym mieście. Co można zobaczyć dzisiaj?
Rondo de Gaulle’a (Aleje Jerozolimskie) zostało wybudowane w 1774 roku w okolicach Placu Zawiszy. Tutaj została położona osada żydowska zwana Nową Jerozolimą ? prowadziła do niej Droga Jerozolimska. Zlikwidowana z racji konkurencji handlowej, acz nazwa pozostała do dzisiejszych dni. Palma daktylowa również jest nawiązaniem do zamierzchłej osady ? takowe można podziwiać w miastach Izraela.
Żydzi osiedlali się również na Pradze , która do roku 1791 była odrębnym miastem. Pozostałość po tym okresie to cmentarz żydowski oraz żydowski dom modlitwy przy Targowej 50/52. Dzisiaj możemy podziwiać Muzeum Pragi, czyli właśnie kompleks trzech kamienic z najstarszym murowanym domem mieszkalnym, gdzie mieściła się szkoła żydowska. W oficynach znajdowały się malowidła, rysunek Ściany Płaczu oraz Grobowca Racheli. Synagoga nie przetrwała wojny, została jedynie mykwa.
Mykwa przy ulicy ks. Kłopotowskiego 31 zachowała się w świetnym stanie. Po przebudowie powojennej znajdował się tutaj Centralny Komitet Żydów, a później przedszkole.
Cmentarz Żydowski przy Okopowej związany jest z ustanowieniem warszawskiej gminy żydowskiej w 1806 roku. Miejsce to jest jednym z nielicznych cmentarzy żydowskich funkcjonujących do tej pory w Polsce. Godziny otwarcia od poniedziałku do piątku to 10.00 do 17.00, w piątki od 9.00 do 13.00 oraz w niedzielę od 11.00 do 16.00.
Comments are Closed